Su Kaçağı

Su kaçağı sorunu ile herkes karşı karşıya gelebilmektedir. Eski usul yapılan su kaçağı bulma işlemleri deneme yanılma yöntemi ile yapılmaktadır. Deneme yanılma yoluyla yapılan su kaçağı işlemleri maliyet açısından önerilmez çünkü bu yöntem ile çok fazla kırma dökme işlemi olmaktadır. Deneme yanılma yöntemi ile zaman kaybı yaşarken ileride tekrar bu sıkıntı ile karşılaşmamız mümkün olacaktır, vermiş olduğumuz ücret de boş yere gitmektedir. Teknolojik olarak yenilenme ile kırmadan su kaçağı işlemi ile tanışmamız gerekmektedir, Kırmadan yapılan su kaçağı bulma işlemi hem zaman hem maliyet açısından kar elde etmemizi sağlayacaktır. Kamera ile izleme yöntemini kullanan firmalar su kaçağı olan bölgeyi kolaylıkla tespit edebilirler. Su kaçağı tespiti yapılan bölgeler profesyonel olarak tamir edilmektedir.

Tesisat döşemelerimizde su kaçağından şüphe duyuyorsak bazı ufak ipuçları ile sorunlu olan yerlere müdahalede bulunabiliriz. Sorunlar ikiye ayrılabilir; sıcak su boruları ve soğuk su boruları. Soğuk su borularımızda su kaçağı sorununda şüphe duymuş isek yapmamız gereken şey su vanasını iyice kapatıp belirli bir zaman beklemek olmalıdır. Su kaçakları apartmanda oturuyor isek alt komşumuzun evinin tavanına sular damlamasına neden olabilir. Açık olan vananın kapatılmasının ardından alt komşumuzun tavanına damlayan sular azalmamış ise su kaçağı olan yer sıcak su vanalarıdır. Su kaçağını engellemek için kombi tesisatımızdaki su sıcak su vanasını kapatabiliriz. Sıcak su vanasını kapattığımız halde yine su kaçağı durmamış ise sıkıntının bu sefer atık su borularındaki kaçaktan kaynaklandığını düşünmeliyiz.

Su kaçağı sorunun nereden kaynaklandığı konusunda fikir sahibi değilsek işinde uzman kişilerle zaman kaybetmeden irtibata geçmeliyiz. Gelen firma yetkilileri su kaçağı sıkıntısının nereden geldiğini kullandığı kameralı cihazlarla ve ses dinleme cihazlarıyla kısa sürede bulabilmektedirler. Su kaçağı sıkıntısı olduğunu fayansların arasındaki derzlerin renk değiştirmesinden anlayabiliriz. Evimizde böcek sıkıntısı yokken böcekler artmaya başlamış ise kaçak olduğunu düşünmeliyiz. Su kaçağı sıkıntısı oluşmaya başlamadan önce veya su kaçağı sorunu büyümeden önce önlem almak gerekmektedir. Su kaçağı için termal kameralar, dinleme cihazları, nemölçerler ve pis su kameraları kullanılmaktadır.

BİZİ ARAMAK İÇİN TIKLAYINIZ