Su Kaçağı Tespiti

Su kaçağı tespiti gelişmiş teknoloji ile yapılırsa fazladan bir yer kırılmadan noktasal su kaçağı yeri tespit edilmiş olur. Tesisatçı firmamız tamda bu konu üzerinde İstanbul genelinde servis vermektedir.

İstanbul Avrupa : 0212 544 36 75
İstanbul Anadolu : 0216 612 55 90
Gsm : 0551 231 83 55

Günümüz ilerleyen teknolojisiyle birlikte su kaçağı tespiti oldukça basit bir hale gelmiştir. İlerleyen teknolojinin etkisiyle beraber su kaçağı tespit cihazları da hızla gelişmiş, noktasal bir tespit imkânı sunmuştur. Bu teknolojik cihazlar şu şekilde yazılabilir:

  • Akustik dinleme cihazı
  • Kanal – boru görüntüleme kameraları
  • Termal kamera aletleri
  • Nemölçer cihazı

Bu cihazlar büyük ölçüde noktasal bir tespit sunarak işlemleri büyük ölçüde hızlandırmaktadır. Eski, tecrübeye dayanan kaynak tespit yöntemleri artık geçerliliğini yitirmiştir. Temiz su kaçaklarında, kaçak su evin taban ve tabanlarına, duvarlara geniş bir yayılım göstermekte, kaynağını bulmak oldukça güçleşmektedir. Tecrübeye dayanan yöntemler, kaynağı ayırt edecek bir tekniğe sahip olmadıkları için bu geniş yayılımdan ötürü kaynağı çok zor bulabilmektedirler.

Eski yöntemlerle birlikte gereğinden fazla kırık dökük olmasından dolayı evin estetik görünümü bozulmaktadır. Bununla beraber işlemlerin süresi gereksiz bir şekilde uzamaktadır. Ev veya işyeri sahibi gereksiz moloz yığınlarıyla uğraşma zorunda kalmaktadır. Bunların hepsi bir kenara bırakılırsa, ilk olarak gereksiz bir vakit kaybı yaşanacaktır. Peki, bu teknolojik aletlerin özellikleri nelerdir? Akustik dinleme cihazı su kaçak kaynağının sesini algılayarak, ölçüm yapan kişiye bildirir ve noktasal bir su kaçağı tespiti yapabilmesini olanaklı kılar. Temiz su kaçaklarının çok geniş yayılım göstermesi bu cihazların tespitini etkilemez ve noktasal bir tespitle kaynağı belirler. Böylece tek bir fayans kaldırılarak sorun çözüme kavuşur.

Diğer tespit cihazlarından olan kanal – boru görüntüleme kameraları, atık su borularının içini görüntüleme özelliğine sahiptir. Pimaş borulardaki tüm soruları noktasal bir şekilde tespit ederek belirler. Sadece atık su kaçaklarının kaynak tespitinde değil bunun yanında tıkanıklık gibi durumların çözümünde de sık sık kullanılır. Termal kamera aletleri, suyun sıcaklığını baz alarak noktasal bir tespitte bulunmaktadır. Genellikle sıcak su tesisat kaçaklarının tespitinde kullanılmaktadır. Bununla beraber boruların nerelerden geçtiğinin belirlenmesinde de oldukça faydalı ve pratik bir kolaylık sağlar. Termal kamera ile su kaçağı tespiti yapıldıktan sonra, doğrulamak amaçlı akustik dinleme cihazı ile de tespit işlemi yapılır. Nemölçer cihaz da kaçağın oluştuğu ortamın bağıl nem değerlerini referans kabul ederek bir tespitte bulunur.

BİZİ ARAMAK İÇİN TIKLAYINIZ